Elektrická kolobežka a jej výhody

Elektrické kolobežky sa v posledných rokoch stávajú ozajstným hitom medzi ľuďmi, ktorí si radi doprajú cestovanie na čerstvom vzduchu a zároveň radi šetria čas. Medzi najväčšie prednosti týchto zariadení patrí rýchly presun, kompaktné rozmery, jednoduché ovládanie a vynikajúca manipulácia. Kolobežka je navyše jednoducho skladateľná, v okamihu ju tak premeníte na kompaktného spoločníka.

Moderné elektrické kolobežky sú skvelým mestským dopravným prostriedkom. Sú malé, kompaktné a ľahké. Zmestíte sa s nimi kdekoľvek a nemusíte riešiť parkovanie a podobné veci. Zároveň sú elektrické kolobežky schopné prejsť aj väčšie vzdialenosti. Využiť ich môžete na rekreačnú jazdu alebo na kratšie cesty do práce alebo na nákup. Pri jazde nemusíte vynakladať žiadnu námahu.

Motor

Srdce celej kolobežky

Motor je srdcom celej kolobežky. Čím vyšší výkon, tým vyššia kvalita jazdy. Cenovo dostupnejšie modely sú vybavené motorom s výkonom 250 W a sú určené skôr do mesta a na kratšie vzdialenosti. Na dlhšie trate a výlety sú vhodné kolobežky s výkonom 350 W a vyššie.

Batéria

Jeden z najdôležitejších parametrov

Výdrž batérie je jedným z najdôležitejších parametrov, ktorým by ste mali venovať pozornosť. Obvykle sa dojazd kolobežiek pohybuje okolo hodnoty od 15 km do 30 km na jedno nabitie, čo však závisí od váhy jazdca, náročnosti terénu a ostatných vplyvov. Maximálny dojazd je treba pri výbere nepochybne vziať do úvahy. Niektorým používateľom stačí kratší dojazd, no iným nebude dosť ani niekoľ ko desiatok kilometrov. Doba nabíjania závisí od modelu, štandartne je to 2 až 5 hodín.

Brzdy

Dvojitý brzdný systém

Najčastejším spôsobom brzdenia u kolobežiek je dvojitý brzdný systém, ktorý môže byť rôzny v závislosti od jednotlivých modelov. Väčšina kolobežiek však uprednostňuje elektrickú brzdu motora vpredu a nášlapový blatník alebo diskovú brzdu vzadu. Táto kombinácia bŕzd vytvára krátku brzdnú dráhu a dokáže zastaviť kolobežku prakticky okamžite.

Kolesá

Nafukovacie / polyuretanové kolesá

V súčasnosti na trhu dominujú dva typy kolies. Jedným z nich sú nafukovacie kolieska, druhým variantom sú pevné polyuretanové kolesá. Nafukovacie kolesá disponujú lepšou priľnavosťou k povrchu, čím sa zlepšuje tlmenie prípadných nárazov v členitejšom teréne. Nevýhodou je možnosť prepichnutia Pevné varianty sú tvrdšie a odolnejšie. Najväčšou výhodou je nemožnosť prepichnutia, takže majú menšie nároky na obsluhu. Nevýhodou je tvrdosť, horšie tlmenie.