Pri kupovaní elektrickej kolobežky musíte sledovať jednotlivé parametre, ktoré sú dôležitým aspektom pre Váš správny výber. Pri výbere dbajte pozor na nasledujúce parametre: výkon motora, výdrž batérie, brzdný systém, typ kolies.

Srdcom celej kolobežky je motor. Čím vyšší výkon, tým vyššia kvalita jazdy. Cenovo dostupnejšie modely sú vybavené motorom s výkonom 250 W a sú určené skôr do mesta a na kratšie vzdialenosti. Na dlhšie trate a výlety sú vhodné kolobežky s výkonom
350 W a vyššie.

Výdrž batérie je jedným z najdôležitejších parametrov, ktorým by ste mali venovať pozornosť. Obvykle sa dojazd kolobežiek pohybuje okolo hodnoty od 15 km do 30 km na jedno nabitie, čo však závisí od váhy jazdca, náročnosti terénu a ostatných vplyvov. Maximálny dojazd je treba pri výbere nepochybne vziať do úvahy. Niektorým používateľom stačí kratší dojazd, no iným nebude dosť ani niekoľ ko desiatok kilometrov. Doba nabíjania závisí od modelu, štandartne je to 2 až 5 hodín.

Ďaľším z aspektov je brzdný systém. Najčastejším spôsobom brzdenia u kolobežiek je kombinácia bŕzd, ktorý môže byť rôzny v závislosti od jednotlivých modelov. Väčšina kolobežiek však uprednostňuje elektrickú brzdu motora vpredu a nášlapový blatník alebo diskovú brzdu vzadu. Táto kombinácia bŕzd vytvára krátku brzdnú dráhu a dokáže zastaviť kolobežku prakticky okamžite.

Pohodlnosť jazdy určujú kolesá. V súčasnosti na trhu dominujú dva typy kolies. Jedným z nich sú nafukovacie kolieska, druhým variantom sú pevné polyuretanové kolesá. Nafukovacie kolesá disponujú lepšou priľnavosťou k povrchu, čím sa zlepšuje tlmenie prípadných nárazov v členitejšom teréne. Nevýhodou je možnosť prepichnutia Pevné varianty sú tvrdšie a odolnejšie. Najväčšou výhodou je nemožnosť prepichnutia, takže majú menšie nároky na obsluhu. Nevýhodou je tvrdosť, horšie tlmenie.

Košík

Navrch stránky